Jedno, dwa czy trzy skrzydła w oknie
Okna to taka prosta sprawa, wydawać by się mogło, ale gdy zaczynają się pytania bardziej szczegółowe, okazuje się, że nie do końca.
Dziś omówimy problem jedno, dwu, trzy i cztero-skrzydłowych okien.
Okna jednoskrzydłowe – z definicji jest to okno z jednym skrzydłem – czyli jedna klamka, jeden zestaw okuć, okno otwiera się na prawą lub na lewą stronę.
Okno dwuskrzydłowe – w jednej ościeznicy mamy dwa oddziele skrzydła. Podział może być w pionie – dwie klamki obok siebie. Każde skrzydło ma swoje oddzielne zawiasy i zestawokuć i możemy otworzyć oba skrzydła. W przypadku dwuskrzydłowego okna olsztyn ze słupkiem stałym, po otwarciu obu skrzydeł, na środku mamy słupek.
W przypadku okna 2- skrzydłowego ze słupkiem ruchomym, okno ma tylko jedna klamkę, przy skrzydle czynnym, skrzydło bierne otworzyć można dopiero po otwarciu skrzydła czynnego, za pomocą odpowiednich dźwigni ukrytych w okuciu. Po otwarciu okna 2-skrzydłowego ze słupkiem ruchomym nie ma na środku słupka.
Okno trzyskrzydłowe można opisać analogicznie jak okno 2-skrzydłowe ze słupkiem stałym, jedyna różnica jest taka, że to okno ma 3 trzy niezależne skrzydła:
dwa zewętrzne zawsze otwierają się jedno w prawo, jedno w lewo, to środkowe skrzydło można otwierać albo w prawo, albo w lewo w zależności od potrzeb.
Możemy jeszcze mówić o oknach 2 skrzydłowych z podziałem poziomym – czyli jedno skrzydło jest nad drugim skrzydłem. Górne skrzydło może być tylko uchylane, uchylane i otwierane lub też tylko otwierane. Tradycyjnie dolne skrzydło będzie otwierane lub otwierane i uchylane.
Analogicznie możemy wyobrazić sobie okno 4-skrzydłowe, gdzie zastosowane będą dwa skrzydła na dole i dwa na górze.