lut 17 2022

Montaż, demontaż, obróbka, utylizacja......


Montaż oknaMontaż, demontaż, obróbka, utylizacja - oco chodzi?


 
Planując zakup i zamontowanie okien bobrze jest wiedzieć co sprzedawca nam oferuje. Dlatego tez poniżej podaję definicje usług, bowiem „montaż” to nie wszystko, stolarkę okienną i drzwiową trzeba zdemontować, zamontować, obrobić i zdemontowane elementy zutylizować:-)


Demontaż – to po prostu zdemontowanie, czyli usunięcie istniejących już okien i drzwi. Demontaz można podzielić na dwie kategorie:

Demontaż bez odzysku ram – polega on na tym, że skrzydła są zdejmowane z okien, a ościeżnica okna lub drzwi, czyli rama jest rozcinana a potem wyrywana ze ściany. W tym przypadku okno nie będzie się nadawało do ponownego zamontowania.

Demontaż okien i drzwi w całości – usługa stosowana w przypadku kiedy inwestor chciałby ponownie wykorzystać zdemontowaną stolarkę. Warto pamiętać, że demontaż okna lub drzwi w całości wiąże się z większymi uszkodzeniami ściany, gdyż trzeba wykuć mur, tak aby odsłonić całą ościeżnicę i śruby montażowe, które się odcina i demontuje okno w całości.  Taki rodzaj usługi wiąże się z tym, że dochodzi do większych uszkodzeń ściany, a w związku z tym koszt obróbki będzie odpowiednio wyższy.


Montaż podstawowy – czasem zwany tez instalacją okien, polega na zamontowaniu okien z zastosowaniem śrub montażowych lub kotew montażowych i piany poliuretanowej. Ten rodzaj montażu okien nie jest zalecany przez ITB.


Montaż szczelny – często tez zwany montażem ciepłym – jest to montaż okna Olsztyn  z zastosowaniem śrub montażowych lub kotew montażowych i piany poliuretanowej a także taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej.


Obróbka wewnętrzna i zewnętrzna – fachowo mówi się o uzupełnieniu ubytków pomontażowych w tynku i obcięciu piany. Obróbka polega na pozostawieniu ściany obok montowanego okna wewnątrz i na zewnątrz zabezpieczonej i wyrównanej. Po wyschnięciu obróbki należy ją wyszlifować i przynajmniej pomalować.

Utylizacja – czyli zabranie zdemontowanych okien i drzwi, oraz pozostałych elementów – takich jak np. gruz i oddanie ich do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się przetwarzaniem tego typu odpadów. Oczywiście, każdy mieszkaniec Polski może samodzielnie, bezpłatnie, wywieść zdemontowane okna i drzwi i pozostałe elementy demontażu do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Każdy, kto zdecyduje się na samodzielną utylizację, musi liczyć się z tym, że zdemontowane elementy pozostaną w mieszkaniu. Firma montująca nie może pozostawić „graciarni” pod blokiem, bo grożą jej za to ogromne kary.