Dawniej, w starych drewnianych oknach skrzynkowych, montowane były szyby pojedyncze – dwie, bo okna skrzynkowe charakteryzują się tym, że mamy co najmniej dwa skrzydła, jedno otwiera się do środka, drugie na zewnątrz.
W nowoczesnej technologi okiennej okna mają szyby zespolone. Nie ma już „skrzyni”, profil okienny jest znacznie węższy – 7-8-9 cm w zależności od producenta i profilu okiennego.
Szyba zespolona składa się z kilku pojedynczych szyb. Dobrze, wiem, nie przesadźmy – te kilka szyb to od 2 do 4, przy czym na rynku rzadko spotyka się okna z szybami w zespoleniu 3-komorowym ( pakiet 4-szybowy), gdyż cena takiego okna jest nieopłacalnie wysoka.
Najczęściej spotykamy okna olsztyn z pakietem 2 lub 3 szybowym. Okna w pakiecie 2-szybowym są pomału wypierane z rynku, jako te zimniejsze, o wyższym współczynniku przenikania ciepła, a moda jest na ekologię i ekonomię. Koszty ogrzewania domu z roku na rok są coraz wyższe, dlatego znacznie częściej wybierane są okna PCV olsztyn w pakiecie 3 szybowym
Pomiędzy pojedynczymi szybami jest ramka międzyszybowa, która oddziela szyby i utrzymuje je w równych odległościach od siebie, a także usztywnia cały pakiet. Ramki międzyszybowe mogą być zarówno aluminiowe, choć to opcja jest najzimniejsza, stalowe jak i tworzywowe – najcieplejsza z wymienionych ramek międzyszybowych.
Należy pamiętać, że w pomieszczeniach o dużej wilgotności para wodna będzie skraplała się na elemencie najzimniejszym – więc zwykle, w takich przypadkach, w rogach okna widać kropelki wody. Zjawisko to można znacznie zmniejszyć, monrując okna z ciepłą, tworzywową, ramkę międzyszybową.
Im grubszy pakiet szybowy, im więcej szyb i cieplejsza ramka międzyszybowa, tym cieplejsza szyba, a co za tym idzie całe okno.
O czym należy pamiętać zamawiając okna.