Najnowsze wpisy, strona 1


mar 23 2022 Jedno, dwa czy trzy skrzydła w oknie

Okna to taka prosta sprawa, wydawać by się mogło, ale gdy zaczynają się pytania bardziej szczegółowe, okazuje się, że nie do końca.
Dziś omówimy problem jedno, dwu, trzy i cztero-skrzydłowych okien.

Okna jednoskrzydłowe – z definicji jest to okno z jednym skrzydłem – czyli jedna klamka, jeden zestaw okuć, okno otwiera się na prawą lub na lewą stronę.

Okno dwuskrzydłowe – w jednej ościeznicy mamy dwa oddziele skrzydła. Podział może być w pionie – dwie klamki obok siebie. Każde skrzydło ma swoje oddzielne zawiasy i zestawokuć i możemy otworzyć oba skrzydła. W przypadku dwuskrzydłowego okna olsztyn ze słupkiem stałym, po otwarciu obu skrzydeł, na środku mamy słupek.
W przypadku okna 2- skrzydłowego ze słupkiem ruchomym, okno ma tylko jedna klamkę, przy skrzydle czynnym, skrzydło bierne otworzyć można dopiero po otwarciu skrzydła czynnego, za pomocą odpowiednich dźwigni ukrytych w okuciu. Po otwarciu okna 2-skrzydłowego ze słupkiem ruchomym nie ma na środku słupka.

Okno 3-skrzydłowe

Okno trzyskrzydłowe można opisać analogicznie jak okno 2-skrzydłowe ze słupkiem stałym, jedyna różnica jest taka, że to okno ma 3 trzy niezależne skrzydła:
dwa zewętrzne zawsze otwierają się jedno w prawo, jedno w lewo, to środkowe skrzydło można otwierać albo w prawo, albo w lewo w zależności od potrzeb.

 

Możemy jeszcze mówić o oknach 2 skrzydłowych z podziałem poziomym – czyli jedno skrzydło jest nad drugim skrzydłem. Górne skrzydło może być tylko uchylane, uchylane i otwierane lub też tylko otwierane. Tradycyjnie dolne skrzydło będzie otwierane lub otwierane i uchylane.
okno 4-skrzydłowe

Analogicznie możemy wyobrazić sobie okno 4-skrzydłowe, gdzie zastosowane będą dwa skrzydła na dole i dwa na górze.


lut 27 2022 Okna w budynkach zabytkowych

 

 

Budynki zabytkowe, to przede wszystkim pamięć historii, hołd złożony przeszłości, ale także dorobek kulturalny i architektoniczny.

 

Dlaczego więc nasze zabytki nie są pięknie odrestaurowane, zadbane, by można było je podziwiać?

 

 

Odpowiedź jest prosta – wszelkie prace prowadzone w budynkach zabytkowych wymagają pozwolenia od konserwatora zabytków, niejednokrotnie pozwolenia na budowę ( choć ten sam zakres działań w budynkach niewpisanych do rejestru zabytków, nie wymaga pozwolenia), jest trudne i dużo bardziej kosztowne niż w przypadku nowszych budynków.

 

 

Wymiana okien w zabytku, od chwili podjęcia decyzji o konieczności wymiany do jej realizacji może trwać nawet rok albo i dłużej.

 

Wynika to głównie z tego, że potrzebujemy zgody konserwatora zabytków na wymianę okien. Zanim ja otrzymamy musimy uzyskać program prac – konserwatorsko- restauratorskich, czyli inna osoba, która ma uprawnienia konserwatora zabytków, musi dokładnie obejrzeć istniejące okna olsztyn, ocenić ich stan i to, czy są to okna historycznie pierwotne, czy już wtórne – wcześniej, wymieniane.

 

 

Jeśli okna są wtórne, sprawa jest prostsza, choć wcale nie łatwa. Konserwator wyda zgodę na wymianę okien, które będą swoim wyglądem imitowały te pierwotne, zwykle są to okna drewniane, ale nowoczesne, ciepłe z szybami zespolonymi zgodnymi z warunkami technicznymi obecnie obowiązującymi.

 

 

Gorzej, kiedy okna są pierwotne i Wojewódzki konserwator zabytków nakaże je odrestaurować – są to nieporównywalnie większe koszty, niż w przypadku wymiany. Konserwacja okien zabytkowych zawsze odbywa się pod nadzorem konserwatorskim, zwykle w wyspecjalizowanym zakładzie, których jest niewiele na rynku.

 

 

Duże koszty – bo nadzór konserwatorski kosztuje, mała konkurencyjność firm wykonawczych – winduje cenę, dodatkowo wszystko jest wykonywane ręcznie, więc sam czas pracy jest duży.

 

 

Z drugiej strony, z jakiegoś niezrozumiałego powodu, gdy tylko wspomnimy, że remont, czy wymiana okien dotyczy budynku zabytkowego, cena automatycznie jest znacznie wyższa, niż w przypadku budynku współczesnego.

 

lut 19 2022 Okleina okna PCV

 

Okleina okna PCV

 

Okna PCV moga być barwione w masie – jak np. biały lub też okleinowane okleinami okiennymi.

 

Proces okleinowania jest automatyczny.

 

Okna w okleinach możemy podzielić na okna w okleinach o rysunku drewnopodobnym, o strukturze i gładkie.

 

Okna w okleinie drewnopodobnej imitują naturalne słoje, czasem sęki występujące w drewnie. Do tego mamy różne odcienie brązu, czasem wpadające w pomarańcz ( jak choćby okna w kolorze złoty dąb) lub w czerwień ( jak okna w kolorze mahoń), albo szary (jak okna w kolorze dąb bielony). Wszystkie te okleiny charakteryzują się tym, że słoje i imitacja drewna są namalowane a okleina jest w dotyku gładka. Doskonałymi przykładami okien w okleinie drewnopodobnej będą okna w kolorze orzech, bardzo popularne okna w kolorze winchester, ale też mniej popularne kolory niestandardowe – jak dąb specjalny, dąb naturalny, czy choćby okna w kolorze oregon.

 

Okleiny ze strukturą w dotyku wyczuwalne są wyraźne mini rowki, tu doskonałym przykładem będzie okno w kolorze antracyt, brąz czekoladowy czy palisander. Nie możemy tutaj pominąć mniej tradycyjnych kolorów okien jak choćby ciemny czerwony, czy okna w kolorze zieleń mchu.

 

Okleiny gładkie – wyglądem przypominaja lakier, nie mają rysunku słojów drewna, ani wyraźnej faktury. Są gładkie. Wśród oklein gładkich możemy wyróżnić okna w kolorze antracyt gładki, bazaltowy szary gładki, okna w kolorze srebrnym.

 

lut 18 2022 Wielkość okna – dlaczego się nie da?

Wielkość okna – dlaczego się nie da?


Ileż to razy spotkaliście się z pięknym projektem domu, wizualizacja zapierała dech w piersi. Piękne, duże okna olsztyn, jedno lub dwu skrzydłowe balkony zajmujące 2-3 metry ściany, albo witryna na całą ścianę.
Cudowny widok za oknem i w zasadzie już widzicie się siedzących przed takim pięknym oknem, na dworze śnieg, sarny biegają, sielsko-anielsko, a Wy pijecie kawę albo w fotelu czytacie książkę;-)


A potem przychodzi zderzenie z rzeczywistością. Drzwi balkonowe pięknie wyglądają, ale technolog mówi, że są za szerokie, za wysokie i nie da się zrobić, a w każdym razie drzwi balkonowe o TAKIM wymiarze nie będą działały prawidłowo. Witryna, czyli okno nieotwierane, owszem możliwa do zrobienia, ale trzeba zastosować szyby hartowane, grubsze, a to zawsze wiąże się z wyższą ceną zakupu  okna.


 Wszyscy są niezadowoleni! Choć dom pięknie wygląda na obrazku, to w rzeczywistości nie da się uzyskać takiego samego efektu. Trzeba zastosować inny podział okna, okno nieotwierane musi się składać z 2 części, a balkon misi zostac zmniejszony.

Warto więc przed zakupem projektu, a napewno przed wybudowaniem domu zrobić wstępna wycene okien i drzwi balkonowych, dzięki temu, już na etapie planowania budowy będzie można dokonać stosownych zmian, przyzwyczaić się do myśli, że okna w naszym wymarzonym domu będą nieco inne niż te na wizualizacji.

lut 17 2022 Montaż, demontaż, obróbka, utylizacja......

Montaż oknaMontaż, demontaż, obróbka, utylizacja - oco chodzi?


 
Planując zakup i zamontowanie okien bobrze jest wiedzieć co sprzedawca nam oferuje. Dlatego tez poniżej podaję definicje usług, bowiem „montaż” to nie wszystko, stolarkę okienną i drzwiową trzeba zdemontować, zamontować, obrobić i zdemontowane elementy zutylizować:-)


Demontaż – to po prostu zdemontowanie, czyli usunięcie istniejących już okien i drzwi. Demontaz można podzielić na dwie kategorie:

Demontaż bez odzysku ram – polega on na tym, że skrzydła są zdejmowane z okien, a ościeżnica okna lub drzwi, czyli rama jest rozcinana a potem wyrywana ze ściany. W tym przypadku okno nie będzie się nadawało do ponownego zamontowania.

Demontaż okien i drzwi w całości – usługa stosowana w przypadku kiedy inwestor chciałby ponownie wykorzystać zdemontowaną stolarkę. Warto pamiętać, że demontaż okna lub drzwi w całości wiąże się z większymi uszkodzeniami ściany, gdyż trzeba wykuć mur, tak aby odsłonić całą ościeżnicę i śruby montażowe, które się odcina i demontuje okno w całości.  Taki rodzaj usługi wiąże się z tym, że dochodzi do większych uszkodzeń ściany, a w związku z tym koszt obróbki będzie odpowiednio wyższy.


Montaż podstawowy – czasem zwany tez instalacją okien, polega na zamontowaniu okien z zastosowaniem śrub montażowych lub kotew montażowych i piany poliuretanowej. Ten rodzaj montażu okien nie jest zalecany przez ITB.


Montaż szczelny – często tez zwany montażem ciepłym – jest to montaż okna Olsztyn  z zastosowaniem śrub montażowych lub kotew montażowych i piany poliuretanowej a także taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej.


Obróbka wewnętrzna i zewnętrzna – fachowo mówi się o uzupełnieniu ubytków pomontażowych w tynku i obcięciu piany. Obróbka polega na pozostawieniu ściany obok montowanego okna wewnątrz i na zewnątrz zabezpieczonej i wyrównanej. Po wyschnięciu obróbki należy ją wyszlifować i przynajmniej pomalować.

Utylizacja – czyli zabranie zdemontowanych okien i drzwi, oraz pozostałych elementów – takich jak np. gruz i oddanie ich do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się przetwarzaniem tego typu odpadów. Oczywiście, każdy mieszkaniec Polski może samodzielnie, bezpłatnie, wywieść zdemontowane okna i drzwi i pozostałe elementy demontażu do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Każdy, kto zdecyduje się na samodzielną utylizację, musi liczyć się z tym, że zdemontowane elementy pozostaną w mieszkaniu. Firma montująca nie może pozostawić „graciarni” pod blokiem, bo grożą jej za to ogromne kary.